Definice

Syndrom karpálního tunelu je nejčastějším tzv. úžinovým syndromem. Úžinový syndrom obecně znamená útlak nervu v definovaném anatomickém prostoru. V případě syndromu karpálního tunelu se jedná o prostor jehož dno a stěny tvoří zápěstní kůstky a strop tvoří tuhý příčný vaz který se rozepíná mezi oběma stranami zápěstí na dlaňové straně ruky. Skrze tento kanál probíhá nervus medianus a šlachy ohýbačů prstů.

Příčiny

Je jich mnoho, za hlavní jmenujme metabolické změny u diabetiků, hormonální změny u menopauzálních žen, či pacientů s hypothyreozou, úrazy zápěstí, artrotické změny atd.  V neposlední řadě je syndrom karpálního tunelu typickou profesionální diagnozou dělníků s vibrujícími nástroji, dělníků v těžkém průmyslu ale i sekretářek píšících na klávesnici počítače se zápěstím ve strnulém postavení . Vlastní příčinou je útlak nervu (nervus medianus) v oblasti karpálního tunelu, který vede k nedokrvení nervu.

Klinický projev

Typický pacient pociťuje nepříjemné brnění v oblasti palce, ukazováku a prostředníku, někdy i prsteníku postižené ruky. Obtíže se většinou zhoršují v noci, kdy je ruka ve strnulém postavení s ohnutým zápěstím. Tato poloha ještě zhoršuje prokrvení nervu a pacient se budí s pocitem brnící a necitlivé ruky. Úlevovým manévrem bývá protřepávání a svěšení ruky. Při delším trvání obtíží se stav většinou postupně zhoršuje a posléze dojde ke slábnutí a ztrátě svalové hmoty svalstva palcového valu. Ruka se stává neobratnou, je nemožné postavit palec do špetky, pacientům často vypadávají věci z rukou. V této fázi někdy dochází ke zmírnění až vymizení nepříjemného brnění, což však není známkou zlepšení stavu, ale naopak definitivního odumírání nervu.

Diagnóza

Na základě typických obtíží a klinického vyšetření lze na syndrom karpálního tunelu velmi dobře usuzovat. V současnosti je ovšem standardní metodou potvrzení diagnozy neurofyziologické vyšetření, -elektromyografie (EMG) které objektivizuje míru postižení nervu v zápěstí.

Chirurgická léčba

Operaci provádíme v lokálním znecitlivění, není tedy třeba předoperační vyšetření. Po identifikaci pacienta a kontrole všech vyšetření desinfikujeme a zarouškujeme operovanou ruku. Znecitlivění provedeme jednou injekcí lokálního anestetika do oblasti zápěstí.  Toto je ve skutečnosti nejnepříjemnější okamžik celé operace a od této chvíle již pacient pociťuje jen tupý tlak. Poté z krátkého (2 až 3 cm) řezu v ose zápěstí vypreparujeme příčný vaz, který protneme směrem k dlani i předloktí. Tím uvolníme nerv, který probíhá přímo pod vazem. Poté již následuje jen steh kůže. Celá operace trvá 15 až 20 minut.

Stav po operaci SKK

Možné komplikace

Mezi klasické chirurgické komplikace patří krvácení v místě operace, či ranná infekce. V případě infekce jsou příznaky opět klasické – zarudnutí kolem rány, bolestivost, zvýrazněná i pouhým dotykem, zvýšená teplota a otok v okolí rány. V případě takových obtíží by měl pacient vyhledat pomoc na našem pracovišti. Nejobávanější, i když celkem řídkou, komplikací je poranění samotného nervu, což má za následek poruchy čití v dlani a na prvních třech prstech, či dokonce oslabení svalů palcového valu – tedy nemožnost postavit ruku do tzv. špetky.

Pooperační období

V pooperačním období je nejdůležitější dodržovat klidový režim, operovanou ruku nezatěžovat, v prvních dnech nosit zavěšenou na šátku a pokud lze udržovat ji podloženou na vyvýšeném místě. Od prvního pooperačního dne lze začít s jemným procvičováním pohybů prstů (prstoklad jako při hře na piano), vyvarovat se ovšem krouživých pohybů v zápěstí. Operovanou ruku nenamáčet, nejlépe nechat až do  odstranění stehů krytou náplastí. Stehy jsou odstraňovány sedmý až desátý  den po operaci -buď praktickým lékařem v místě bydliště, nebo na naší neurochirurgické ambulanci. Po odstranění stehů je vhodné zahájit rehabilitaci a ruku začít zvolna zatěžovat. Současně je vhodné jizvu masírovat  a mazat krémem - nejlépe neparfémovaným. Odeznění nepříjemných nočních brnění lze očekávat téměř okamžitě po operaci. Návrat čití a svalové funkce lze očekávat i s odstupem jednoho roku, nemusí však dojít k normalizaci úplné.

 

 

Česky