- Čeština
- English
Definice
Syndrom karpálního tunelu je nejčastějším tzv. úžinovým syndromem. Úžinový syndrom obecně znamená útlak nervu v definovaném anatomickém prostoru. V případě syndromu karpálního tunelu se jedná o prostor jehož dno a stěny tvoří zápěstní kůstky a strop tvoří tuhý příčný vaz který se rozepíná mezi oběma stranami zápěstí na dlaňové straně ruky. Skrze tento kanál probíhá nervus medianus a šlachy ohýbačů prstů.
Příčiny
Je jich mnoho, za hlavní jmenujme metabolické změny u diabetiků, hormonální změny u menopauzálních žen, či pacientů s hypothyreozou, úrazy zápěstí, artrotické změny atd. V neposlední řadě je syndrom karpálního tunelu typickou profesionální diagnozou dělníků s vibrujícími nástroji, dělníků v těžkém průmyslu ale i sekretářek píšících na klávesnici počítače se zápěstím ve strnulém postavení . Vlastní příčinou je útlak nervu (nervus medianus) v oblasti karpálního tunelu, který vede k nedokrvení nervu.
Klinický projev
Typický pacient pociťuje nepříjemné brnění v oblasti palce, ukazováku a prostředníku, někdy i prsteníku postižené ruky. Obtíže se většinou zhoršují v noci, kdy je ruka ve strnulém postavení s ohnutým zápěstím. Tato poloha ještě zhoršuje prokrvení nervu a pacient se budí s pocitem brnící a necitlivé ruky. Úlevovým manévrem bývá protřepávání a svěšení ruky. Při delším trvání obtíží se stav většinou postupně zhoršuje a posléze dojde ke slábnutí a ztrátě svalové hmoty svalstva palcového valu. Ruka se stává neobratnou, je nemožné postavit palec do špetky, pacientům často vypadávají věci z rukou. V této fázi někdy dochází ke zmírnění až vymizení nepříjemného brnění, což však není známkou zlepšení stavu, ale naopak definitivního odumírání nervu.
Diagnóza
Na základě typických obtíží a klinického vyšetření lze na syndrom karpálního tunelu velmi dobře usuzovat. V současnosti je ovšem standardní metodou potvrzení diagnozy neurofyziologické vyšetření, -elektromyografie (EMG) které objektivizuje míru postižení nervu v zápěstí.
Chirurgická léčba
Operaci provádíme v lokálním znecitlivění, není tedy třeba předoperační vyšetření. Po identifikaci pacienta a kontrole všech vyšetření desinfikujeme a zarouškujeme operovanou ruku. Znecitlivění provedeme jednou injekcí lokálního anestetika do oblasti zápěstí. Toto je ve skutečnosti nejnepříjemnější okamžik celé operace a od této chvíle již pacient pociťuje jen tupý tlak. Poté z krátkého (2 až 3 cm) řezu v ose zápěstí vypreparujeme příčný vaz, který protneme směrem k dlani i předloktí. Tím uvolníme nerv, který probíhá přímo pod vazem. Poté již následuje jen steh kůže. Celá operace trvá 15 až 20 minut.
Možné komplikace
Mezi klasické chirurgické komplikace patří krvácení v místě operace, či ranná infekce. V případě infekce jsou příznaky opět klasické – zarudnutí kolem rány, bolestivost, zvýrazněná i pouhým dotykem, zvýšená teplota a otok v okolí rány. V případě takových obtíží by měl pacient vyhledat pomoc na našem pracovišti. Nejobávanější, i když celkem řídkou, komplikací je poranění samotného nervu, což má za následek poruchy čití v dlani a na prvních třech prstech, či dokonce oslabení svalů palcového valu – tedy nemožnost postavit ruku do tzv. špetky.
Pooperační období
V pooperačním období je nejdůležitější dodržovat klidový režim, operovanou ruku nezatěžovat, v prvních dnech nosit zavěšenou na šátku a pokud lze udržovat ji podloženou na vyvýšeném místě. Od prvního pooperačního dne lze začít s jemným procvičováním pohybů prstů (prstoklad jako při hře na piano), vyvarovat se ovšem krouživých pohybů v zápěstí. Operovanou ruku nenamáčet, nejlépe nechat až do odstranění stehů krytou náplastí. Stehy jsou odstraňovány sedmý až desátý den po operaci -buď praktickým lékařem v místě bydliště, nebo na naší neurochirurgické ambulanci. Po odstranění stehů je vhodné zahájit rehabilitaci a ruku začít zvolna zatěžovat. Současně je vhodné jizvu masírovat a mazat krémem - nejlépe neparfémovaným. Odeznění nepříjemných nočních brnění lze očekávat téměř okamžitě po operaci. Návrat čití a svalové funkce lze očekávat i s odstupem jednoho roku, nemusí však dojít k normalizaci úplné.